News

National Judicial Council Releases List of Judges To Preside Over Election Petitions

Published

on

*The National Judicial Council (NJC) has released a list of 257 judges who’ll hear Petitions Arising from the 2023 General Elections.

*The Presidential Election Petition Tribunal & the State Election Petition Tribunals are expected to resume full operations in May, after May 1st.

A cross section of Nigeria’s Supreme Court Justices

Here is the full list of the judges approved by the NJC under the leadership of the Chief Justice of Nigeria, Olukayode Ariwoola:

Abia: Justices C.O. Onyeabo, O. Zik-Ikeorha, C.H. Ahuchaogu, A.O. Chijioke, K.C.J. Okereke, L.T.C. Eruba, B. Anya, N. Philomena, A.O. Phoeba, C.K. Nwankwo.

Adamawa: Justices H.N.H. Joda, B.I. Ladukiya, Musa Usman, K.L. Samuel, A.J. Balami, K.Z.U. Modibbo.

Akwa Ibom: Justices P.P. Idiong, A.D. Odokwo, O.A. Okon, F.J. Ibanga, and N.M. Obot.

Bayelsa: Justices J.B. Egele, and Justice T.Y. Abasi.

Benue: Justices W.I. Kpochi, T.A. Kume, T.T. Asua, P.T. Kwahar, M.T. Ugar, A.I. Ityonyman, M.M. Odinya, I. Muhammed.

Borno: Justices H.Y. Mshelia, A.Z. Musa, U.S. Sakwa, M.G. Abubakar B. Othman.

Cross River: Justices F.N. Isoni, E.O. Abua, O.I. Ofem, A.A. Ewah, U.A. Ibrahim, E.I. Ebri, I.B. Etape, E.A. Ubua.

Delta: Justices A.O. Apkovi, F.N. Azinge, C.N. Ogadi, E.N. Ejiro, T.O. Uloho, M.O. Omovie, C.O. Emifoniye, C.I. Dafe.

Ebonyi: Justices H.A. Njoku, B.A.N Ogbu, N.E. Nwibo, C.E. Eze, I.P. Chima, O. Elekwa, T.A. Achom, U. Onwosi.

Edo: Justices V.O. Eboreime, J.O. Okeaya, Irele-Ifijeh, V.O.A. Oviawe, I.P. Braimoh, T.I. Eghe-Abe.

Ekiti: Justices A.L. Ogunmoye, A.A. Adeleye, L.O. Ogundana, E.B. Omotoso, A.O. Familoni, J.A. Apuabi, O.O. Oluboyede.

Enugu: Justices R.O. Odugu, E.N. Oluedo, N.R. Oji, C.A.B. Onaga, U.J. Nweze, E.N. Alukwu.

Gombe: Justices A.M. Yakubu, H.H. Kereng, S.Y. Abubakar, M. Fatima, D.S. Sikkam, M.A. Haruna, B.H. Abbayo, M.I. Gombe.

Imo: Justices L.C. Azuama, K.A. Ojiako, B.C. Iheka, S.I. Okpara, V.I Onyeka, E.N. Eke, K.A Leweanya, J.I. Obichere.

Jigawa: Justices A.M. Abubakar, A.Y. Birnin Kudu, I. Ya’u, N. Zargina.Kaduna: Justices E.Y.B. Lolo, K. Dabo, M.T. Rashid, M.N. Sidi, A.Y. John, E. Michael.

Kano: Justices M. Yusuf Ubale, A.A. Amina, I.M.M Karaye, N. Saminu, J.S. Suleiman, S.A. Maryam, S.M. Ado, A.A. Maiwada.

Katsina: Justices A.B. Abdullahi, A.K. Tukur, I.W. Baraka, B.U. Safiya, I.I. Mashi, L. Umar, A. Yarima, M.D. Hadiza.

Kebbi: Justices U. Abubakar, N.I. Umar, S.B. Shuaibu, F.H. Bunza, S.K. Manya, A.S. Bello, S.U. Mukhtar, U.A. S/Kudu.

Kogi: Justices F. Ajayi, S. Umar, M.M. Gwatana, A.S. Husaini, S. Zubayru, B. Aina, D. Yakubu.

Kwara: Justices A.A. Adebara, A.S. Halima, A. Gegele, F.D. Lawal, J.Z. Umar, M.A. Oniye, O.I. Olabisi, K. Abdul-Latif.

Lagos: Justices M.O. Obadina, J.E. Oyefeso, A.O. Opesanwo, L.B.L. Akapo, J.A. Kudirat, S.S. Ogunsanya, I.O. Akinkugbe, O.A. Adamson.

Nasarawa: Justices R.G. Soji, A.M. Mainoma, S.A. Ayiwulu, A.A. Ozegyu, M.A. Ramat, J.K. Kurape, A.T. Chanbo.

Niger: Justices M. Abdullahi, S.T. Zainab, Y.G. Bilkisu, I. Usman, I. Hauwa Kulu, L.M. Amina, M.I. Khadijat.

Ondo: Justice O.A. Osadebay, P.O. Ikujuni, W.R. Olamide, O. Sunday, J.O. Abe, A. Enikuomehin, T.M. Adedipe, A.E. Akeredolu.

Ogun: C.C. Ogunsanya, Justice O. Ogunfowora, A.A.S. Femi, A.O. Araba, A.A. Adewole, I.O. Awofeso, D.I. Dipeolu.

Osun: Justice A.A. Ajeibe, A.O. Ayoola, K.M. Akano, A.L. Adegoke, M.O. Agboola, S.A. Oke, M.O. Okediya, A.O. Adenji.

Oyo: Justices G.A. Sunmonu, O.M. Fadeyi, E.O. Ajayi, M.L. Owolabi, M.I. Sule, L.A. Ganiyu, B.A. Taiwo, O.A. Adetujoye.

Plateau: Justices A.I. Ashom, N.J. Dadi, T. Zololo, G.M. Kamyal, V. Dadom, D.S. Damulak, S.S. Fomber, B.M. Bassi.

Rivers: Justices M.O. Opara, G.C. Aguma, F. Onyiri, L.T. Senewo, F.A. Fiberesima, L. Ngbor-Abina, O.D. Gbasam, S.S. Popnen.

Sokoto: Justices M.U. Dogondaji, A.G. Sifawa, M. Mohammed, S. Shehu, M.A. Sambo, D.Y. Danjega, B.Y. Tambuwa, B. Ibrahim.

Taraba: Justice S. Haruna, A.B. Abbare, C.J. Katabs, M.A. Badamasi, E. Tata, K.A.A. Yara.

Yobe: Justices M.Z. Usman, K.B. Yusuf, M. Kyari, H.L. Musa, H.S. Tahir, K.M.B Inuwa, A.K. Kime.

Zamfara: Justices H. Mikailu, B.M. Kucheri, I.H. Ismaila, U. AbdulNasir, S.G. G/Bore, B. Rabi.

FCT High Court: Justices M.E. Anenih, O.A. Adeniyi, A.I. Kutigi, A.O. Otaluka, Y. Halilu, A.O. Ebong, B. Hassan, E. Enenche, A.S. Usman.

Federal High Court: Justices A.A. Okeke, M.A. Onytenu, H.R.A. Shagari, J.O. Abdulmalik.

National Industrial Court: Justices I.S. Galadima, S.H. Danjidda, K.D. Damuak.

Trending

Exit mobile version